• Codzienność,  Fotorelacja

  Oznaki wiosny w lesie

  W końcu możemy doczekać się naszej ukochanej wiosny : ) Ciężko jej nie lubić, chociaż dla mnie posiada jeden minus – dużo roślin kwitnie, a wtedy mój nos i oczy płaczą na każdą stronę świata. Oprócz tego same plusy. Dzień staje się coraz dłuższy, możemy powoli żegnać się z błotnistymi spacerami, łapki po szybkim siku i wejściu do domu są czyste, a temperatura na zewnątrz powiedziałabym jest w sam raz – nie ma uporczywego skwaru ani mroźnych dni.

  O tej porze roku pojawiają się różne zwiastuny nadchodzącej wiosny. Spacerując z psami po lesie bardzo lubię obserwować ten budzący się do życia świat natury. Chciałabym podzielić się z Wami, jakie zwiastuny wiosny u nas widzę już od dobrych kilkunastu lat : )

  wawrzynek wilcze łyko

  Wawrzynek wilcze łyko – Jest to silnie trująca roślina. Jest rośliną rzadką i występującą w całej Polsce. Najbardziej lubi ciemne lasy liściaste i mieszane zarośla. Jego kwiaty można zobaczyć już od lutego i podziwiać mniej więcej do kwietnia. W naszych małopolskich lasach spotykam odmiany różowe – fioletowe , aczkolwiek po przeczytaniu różnych źródeł książkowych podobno pojawiają się też białe kwiaty. Kwiaty mają w sobie bogaty nektar, którym żywią się pszczoły i motyle.

  W latach 1946–2014 gatunek był objęty w Polsce ochroną ścisłą, od 2014 roku podlega ochronie częściowej. Zagrożeniem dla wawrzynka jest zbiór kwitnących roślin w celach dekoracyjnych oraz przesadzanie ich do ogródków. Gatunkowi zagraża także kurczenie się powierzchni lasów liściastych w wyniku działalności człowieka. Stanowiska wawrzynka wilczełyko chronione są w wielu polskich parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody

  – źródło wikipedia.
  przylaszczki

  Przylaszczki to rośliny z rodziny jaskrowatych, trujące! Jeszcze do 2014 roku można było spotkać je na liście roślin objętych ochroną – ale zostały wykreślone. Spacerując po lesie powinniście je śmiało wypatrzyć przez ich intensywny niebiesko-fioletowy kolor. Same w sobie są drobniutkie i małe, książki podają średnice od 1,5 do 3 cm. Jedna roślinka kwitnie około trzy tygodnie, ale sam pojedynczy kwiat więdnie po 8 dniach. Z wyszukanych ciekawostek to fakt, że przylaszczki potrafią żyć sobie 100 lat : )

  zawilec gajowy

  Zawilce gajowe i to rośliny z rodziny jaskrowatych, trujące! U ludzi może poparzyć skórę i wywołać stany alergiczne, a dla dzikich zwierząt – dla sarn i jeleni jest pokarmem : ) Zapylane są przez owady. . Najczęściej spotkacie je w starych lasach na terenie całej polski. Kwiaty występują w kolorze białym z różowymi końcówkami o średnicy ok. 3 cm.

  Kwiaty zamykają się i zwisają o zmroku oraz podczas chłodnych, pochmurnych lub deszczowych dni, podnoszą się i rozchylają okwiat podczas dni pogodnych

  – źródło wikpedia

  Żurawie zwiastują tak naprawdę dwie pory roku. Do wiosny o której dzisiaj wspominam oraz o nadchodzącej jesieni. Ptak nadziei, szczęścia. Symbol wierności, nieśmiertelności, czujności. Jest to gatunek ściśle chroniony występujący na całym obszarze naszego kraju za wyjątkiem terenów podgórskich. Najczęściej możecie wypatrywać ich na zabagnionych obrzeżach jezior i stawów, mokradłach oraz podmokłych polach.

  Mierzy od 100 do 130 cm i wyprzedza tym samym wielkościowo rodzimego bociana. Ubarwienie szare zdobi jego biało-czarną głowa z czerwoną plamą nad okiem. Jeśli nie widzieliście żurawia, to może kiedyś słyszeliście jego głos? Jest określany KLANGOREM. Donośny i skrzeczący : ) Ja pierwszy raz, zanim dostrzegłam z kim mam do czynienia usłyszałam właśnie taki dźwięk.

  W Waszych rejonach też zaobserwowaliście wiosnę która budzi się do życia i daje swoje oznaki? : )